Pellet

paliwo stałe
Alternatywne
0 0
Read Time:1 Minute, 44 Second

Pellet (pelet) to paliwo stałe w formie granulatu uzyskiwane z biomasy, przeznaczone głównie do spalania w indywidualnych jak i zbiorowych instalacjach grzewczych, może być spalany w kominkach do tego przeznaczonych.

Pellet produkuje się z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Pellet drzewny – powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Drewno używane przy produkcji pelletu może być zarówno liściaste jak i iglaste – istnieją również bardziej egzotyczne mieszanki pochodzące z drewna palmowego, skorupek kokosów czy nawet kłód i gałęzi. Pelletyzuje się też słomę i trawę łąkową, tworząc pellety trawne.

Pellet jest produkowany w rozmaitych odmianach i stopniach spalania, w zależności od przeznaczenia jego użycia – inny używa się w elektrowniach, elektrociepłowniach, a inny w gospodarstwach domowych oraz małych kotłowniach należących do szkół, piekarni, zakładów produkcyjnych itp. Pellet przeznaczony do użytku nieprzemysłowego jest wytwarzany bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy.

Regularna forma, niewielki rozmiar granulatu pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca. Pellet może być dostarczany do pieca za pomocą specjalnego podajnika ślimakowego albo przenośnika taśmowego. Pellet jest wygodny w magazynowaniu, a magazynowanie możliwe jest w odpowiednim miejscu już u klienta.

Pellety mogą być produkowane z różnych gatunków drewna. Łatwiej jest uzyskać pellet z drewna z drzew iglastych, które ma o dużą zawartość ligniny niż z drzew liściastych. Pelety wyprodukowane z twardego drewna mają większą gęstość nasypową i większe ciepło spalania, ale wyjściowy materiał trudniej jest przerobić na wióry i sprasować.

Zastosowania:

Kotły
W pełni zautomatyzowany kocioł do pelletu działa samoczynnie – automatycznie się rozpala, automatycznie uzupełnia ilość pelletu potrzebną do uzyskania pożądanej, wcześniej ustalonej temperatury.

Generatory gazu
Pellety mogą zostać wykorzystane w generatorach gazu do napędu pojazdów. Dzięki automatyce możliwa jest regulacja mocy oraz przełączanie silnika na tradycyjne paliwo przy nagłym zapotrzebowaniu na większą moc podczas przyspieszania.

Wyściółka dla zwierząt
Pellet stosowany jest jako substytut dla kociego żwirku o przyjemnym zapachu drewna.

Zgodnie z normami UE pellety z przeznaczeniem na rynek indywidualny w Europie nie powinny zawierać więcej niż 10% wody, być zwarte i mieć niską zawartość popiołu. Największa podaż pelletu pochodzi ze Skandynawii, Centralnej Europy i krajów nadbałtyckich.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
wytwarzane z glonów
Alternatywne
Paliwo z glonów

Paliwo z glonów to biopaliwo trzeciej generacji, wytwarzane z glonów. Postuluje się produkcje paliwa z glonów ponieważ: glony skuteczniej wykorzystują energię glony maja mniejsze wymagania co do jakości wody (możliwa hodowla na pustyni; z użyciem słonej wody; z użyciem ścieków) algi wychwytują dwutlenek węgla Hodowla glonów napotyka problemy takie jak: …

mieszanina gazów
Alternatywne
Biogaz

Biogaz to mieszanina gazów będąca produktem beztlenowego rozkładu materii organicznej (np. ścieki, organiczne odpady komunalne, odchody zwierzęce, odpady przemysłu rolno- spożywczego, materiał roślinny) a częściowo także ich rozpadu gnilnego. Biogaz wytwarzany w procesie fermentacji metanowej przez mikroorganizmy anaerobowe, składa się głównie z metanu i dwutlenku węgla, może zawierać niewielkie ilości …

karbonizat
Alternatywne
Biowęgiel

Biowęgiel, karbonizat, biokarbon, agrikarbon, toryfikat to substancja o właściwościach zbliżonych do węgla drzewnego uzyskiwana w procesie pirolizy z roślin energetycznych, odpadów leśnych, biomasy rolniczej, odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego, osadów ściekowych, odpadów komunalnych. Produkt ten może być wykorzystywany jako paliwo odnawialne, w rolnictwie w celu poprawy właściwości gleby oraz w ochronie …